Fauna Junior. Tysiące zwierzaków dla małych (i dużych). Recenzja

Fauna Junior to familijna gra dla 2 – 4 osób od 6 roku życia. W pudełku znajdziemy kolorowe, drewniane znaczniki, główną planszę, na Gra na parę - Fauna Junior#7której będziemy szacować, ile dany zwierzak waży, czy co zjada na co dzień, 6 plansz terenów, karty, na których widnieją grafiki zwierzaków oraz podstawkę pod karty. Zadaniem graczy jest określić cechy zwierzaka (przygotowano aż 180 gatunków zwierząt!), czyli odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. gdzie zwierzę mieszka czy w jaki sposób przychodzi na świat. Przy każdej odpowiedzi znajdują się dwa pola. Na pierwszym swój pionek może postawić tylko jeden gracz, na drugim – reszta. Jeśli znajdujemy się na pierwszym polu i nasza odpowiedź jest poprawna, zdobywamy 2 punkty. Jeżeli jesteśmy drudzy, trzeci bądź czwarci – 1 punkt. Nie ma obowiązku udzielania odpowiedzi w każdej z kategorii, ale każdy gracz posiada cztery znaczniki w jednym kolorze. Grę wygra ten, kto zdobędzie najwięcej punktów, które odmierzane są na torze punktacji, znajdującym się na planszy głównej.

Tematyka

shubgami: 4 – Tematyka jest właściwie identyczna jak w dużej Faunie. I podobnie jak w tamtej grze zyskała sobie moją sympatię. Lekka, przyjemna, niezobowiązująca, ale rozwijająca dla dzieci. Głównie przez to, że Fauna Junior jest grą edukacyjną, ale to „przyrodnicze szkolnictwo” zostało tu zręcznie ukryte, dlatego gra jest dobrą zabawą nie tylko, choć głównie dla najmłodszych.

gnom: 3 – Ani mnie ziębi, ani grzeje. W „dorosłej” Faunie ten temat był dla mnie mimo wszystko przedstawiony w sposób nieco bardziej interesujący. Ale nie należę do targetu Fauny Junior. Jeśli ktoś lubi gry o zwierzętach, będzie zadowolony.

Mechanika

shubgami: 4 – Mechanika gry jest bardzo zbliżona do jej starszej wersji, jednak tutaj w pudełku nie znajdziemy mapy świata. Jest plansza, na której mamy trzy kategorie, w których określać będziemy wylosowane na kartach zwierzaki. Możemy więc oszacować, ile dany zwierzak waży, czy jest  żywo- czy jajorodny oraz czy jest mięso- czy roślinożerny. Co istotne i bardzo fajnie pomyślane, tym razem nie będziemy zastanawiać się, czy zwierzak waży 30 gramów, czy może 30 kilogramów. Wielkość i waga zwierzęcia zostały porównane do takich przedmiotów jak szklanka soku, rower, dorosły mężczyzna. Świetny koncept, ponieważ dzieci mają problem z pojmowaniem rzeczy abstrakcyjnych. Ponadto mamy do dyspozycji 6 plansz terenów, m.in. lasy, miasta, pustynie czy wrzosowiska. Naszym zadaniem jest wybrać prawidłowe cechy zwierzątka z karty. Osoba, która jako pierwsza wybierze poprawną odpowiedź ma więcej punktów, niż ta, która zdecyduje obstawić się daną cechę jako druga czy trzecia. Być może dobrze, że rywalizacja została tu zmarginalizowana, ale wydaje mi się, że gra byłaby ciekawsza i bardziej Gra na parę - Fauna Junior#4emocjonująca, gdyby na obu polach (nie tylko na najlepiej punktowanym) mógł stać tylko jeden gracz. Jednak nie jest to nie do obejścia – sami możemy wprowadzić taką zasadę. Ogólnie podoba mi się, że jest prosto, i że każdy dzieciak wyniesie coś z tej rozgrywki. Zresztą, nie tylko dzieciak! I nam zdarzało się zastanawiać, gdzie żyje dane zwierzę. Niestety, oprócz drobnych wahań, które bywają zabawne, gra może nie usatysfakcjonować starszych graczy. Rzeczy, które szacujemy, lub decydujemy się, na którąś z opcji będą po prostu dla nich zwykle zbyt łatwe. I właściwie to jedyny mój główny zarzut – dotąd gry dla dzieci były dla mnie większym wyzwaniem i sprawdzały się w każdym wieku. Kupując Faunę Junior, myślmy głównie o naszych pociechach i ewentualnych partiach z nimi. W starszym gronie gra sprawdzi się średnio.

gnom: 4 – Zasady są bardzo przystępne, nie ma w nich żadnych nieścisłości czy dwuznaczności i nawet najbardziej niecierpliwy młodzieniec nie zdąży się znudzić podczas ich tłumaczenia. Po pierwszej rundzie wszyscy już wiedzą, o co chodzi i instrukcja na wieki ląduje na dnie pudła. Dla starszych graczy rozgrywka w Faunę Junior po kilku rundach może stać się dość monotonna, szereg zastosowanych tu uproszczeń sprawdza się bardzo dobrze, gdy nad planszą zasiadają dzieciaki. Obniżenie poziomu trudności zadań i bardziej obrazowe przedstawienie odpowiedzi sprawiają, że gra jest dla nich dużo bardziej wciągająca i nie polega głównie na ustawianiu znaczników w totalnie losowych miejscach. Przyznam, że dla mnie urok Fauny polega głównie na tym, że co rusz natrafia się na nieznane zwierzęta – cała frajda płynie z odkrywania, że „to coś występuje w Europie Środkowej?!” i że zwierzę, które wygląda na maksymalnie dziesięć kilogramów w istocie jest dwadzieścia razy cięższe. W Faunie Junior jest tego zdecydowanie mniej.

Wykonanie

shubgami: 4 – Ładne, estetyczne i przejrzyste, a przy tym dobrej jakości. Znaczniki są wykonane z drewna, karty nie zniszczą się szybko. Jest naprawdę przyzwoicie.

gnom: 4 – Również szata graficzna „starszej” Fauny bardziej mi odpowiadała, ale to tylko czysto subiektywne odczucie. Do Fauny Junior nie ma się do czego w tym aspekcie przyczepić. Wszystko jest bardzo solidne, estetyczne i przyjemne dla oka. Wypraska jest wygodna, choć znacząco przyczynia się do rozmiaru pudła.

Cena

shubgami: 3 – No jest po prostu trochę za drogo. Ceny gry wahają się od ok. 85 zł do 120 zł. 7 – 8 dyszek i byłaby czwórka, a tak wydaje mi się, że lepiej nawet dołożyć te ok. 20 – 25 zł i zakupić dużą Faunę.

gnom: 3 – Kosztuje mniej więcej tyle samo, co kosztowała Fauna, a jest jednak mniej warta tej ceny. Mniej elementów, dużo mniejsza plansza, gorsza (z mojego punktu widzenia) regrywalność.

Czas rozgrywki

shubgami: 4 – Jest w porządku, troszkę za krótko, ale wydaje mi się, że dla dzieci w wieku 4-8 lat 30 minut będzie akurat. Napisałam 4 – Gra na parę - Fauna Junior#68 lat, choć sugerowany wiek to 6 rok życia. Sądzę bowiem, że i czterolatki doskonale odnajdą się w tej grze w towarzystwie rodziców i jeśli już kupować ten tytuł to naprawdę jak najwcześniej. Potem Fauna sprawdzi się dużo lepiej, zwłaszcza, że na jej opakowaniu możemy znaleźć sygnaturkę „8+”.

gnom: 4 – Dwadzieścia, trzydzieści minut – generalnie w sam raz. Jako że to gra dla dzieci (przede wszystkim), nie może być zbyt długa, żeby ich nie znudzić. Bywa jednak, że kończy się za szybko (kiedy trafiają się proste zwierzęta na kartach i każdy zna odpowiedź).

Skalowalność na dwie osoby

shubgami: 2 – No niezbyt podeszła mi taka rozgrywka. Nie jest jakoś strasznie, ale na pewno gorzej niż podczas gry w dużą Faunę, której skalowalność na dwie osoby też nie jest rewelacyjna. Najlepiej jest w maksymalnym gronie graczy, a wręcz szkoda, że gry nie przewidziano na 6 osób.

gnom: 3 – Fauna Junior jest nieco lepiej przystosowana do gry w dwie osoby, bo tak naprawdę przez możliwość umieszczenia znacznika na zielonym polu przez każdego gracza, to jak jest „ciasno” przy planszy nie ma większego znaczenia. Mimo to jednak zdecydowanie weselej jest przy komplecie uczestników.

Podsumowanie

shubgami: Szału nie ma, ale jest całkiem fajnie. Gra po prostu skierowana jest głównie dla dzieci i w takim gronie sprawdzi się najlepiej. Choć wydaje mi się, że ten tytuł powstał troszeczkę na siłę i nie będzie cieszył się długą żywotnością, bo mniej więcej od 4 do 8 roku życia naszych pociech. Jeśli szukacie czegoś dla najmłodszych, którzy lubią zwierzątka to dobry zakup. Ja chyba jednak wstrzymałabym się trochę i sięgnęła po dużą Faunę.

gnom: Trochę pograliśmy i odłożyliśmy na regał. Póki nie będziemy mieli sposobności zagrać z dziećmi, raczej jej stamtąd nie ściągniemy. Nie jest to dla mnie ten rodzaj gry dla najmłodszych, który angażuje też starszych. Ale na organizowanych przez nas kiedyś spotkaniach z planszówkami do Fauny Junior ustawiały się kolejki dzieciaków. Ich rodzice też byli zadowoleni, bo nie musieli grać za swoje pociechy albo co chwilę wertować instrukcji, żeby tłumaczyć im jakieś szczegóły. Fauna Junior to dobry wybór jeśli szukamy gry nieskomplikowanej, sympatycznej i przeznaczonej przede wszystkim dla dzieci.

Ocena: 70% zadowolenia
shubgami: 21/30
gnom: 21/30
Łącznie: 42/60

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: